× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Πως πηγα ταν χειμερινα σας?

Περισσότερα
11 Χρόνια 15 Ώρες πριν #15608 από kerkireos
Πως πηγα ταν χειμερινα σας? δημιουργήθηκε από kerkireos
Σιγα σιγα περναμε στις καλοκαιρινες καλλιεργειες.Πως τα πηγατε φετος?
Εμενα ηταν η πρωτη μου προσπαθεια και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος.
Καλλιεργω σε παρτερια και γλαστρες στο μπαλκονι.

Μαρουλια

2 σοδειες απο 24 μαρουλια.
Η πρωτη σοδεια ηταν η καλυτερη λογω καιρου.Η δευτερη ταλαιπωρηθηκε απο πολλες βροχες και αερα.Η 3η σοδεια θα ειναι με σγουρα και προς το παρον παει καλα αν εξαιρεσουμε 2 φυτα.

Κρεμμυδακια

Μακραν η πιο αποδοτικη καλλιεργεια. Μισο τετραγωνικο παρτερι και δεν αγορασαμε ουτε ενα κρεμμυδακι απο τις αρχες Οκτωβρη.Καθε φορα που εβγαζα καποια εβαζα νεο κοκκαρι.Ταλαιπωρηθηκαν λιγο απο υγρασια και αρκετα φυλλα ξεραθηκαν επειδη μαλλον δεν προλαβαιναμε να τα τρωμε.

Καροτα

Ηταν το πρωτο λαχανικο που δοκιμασα.Μαλλον αποτυχια.Χρειαστηκε να περασουν πανω απο 3 μηνες και το αποτελεσμα ηταν μικρα σε μεγεθος (τουλαχιστον 5νοστιμα) καροτακια.θα πρεπει να κανω καλυτερη αραιωση την επομενη φορα.

Σπανακι

Οσα εσπειραν βγηκαν.Ταλαιπωρηθηκαν απο βροχες και αερα στα πρωτα σταδια ζωης τους με αποτελεσμα να χασω καποιες ριζες.Οταν δυναμωσαν και αρχισα να κοβω,ειχαν καλη αναπτυξη.16 ριζες περιπου, χρησιμοποιω τα φυλλα για σαλατες, για σπανακοριζο δεν φτανουν με τιποτα! B)

Σελινο

8 ριζες,4 σε καθε γλαστρα υπεραρκετες για τις αναγκες μας.Πρεπει να ναι διαφορετικες ποικιλιες γιατι στη μια τα φυλλα ειναι μεγαλα και πρασινα, στην αλλη ακριβως διπλα ποιο μικρα και "χλωμα".

Μαιντανος

12 ριζες, 4 σε καθε γλαστρα.Αν εξαιρεσουμε καποια κιτρινα φυλλα (υγρασια?) απο τις πιο αποδοτικες καλλιεργειες!Μια απο τις γλαστρες εχει πλατυφυλλο μαιντανο,απο την στιγμη που εκοψα τα πρωτα κοτσανια ειναι σαν να εχει σταματησει να αναπτυσσεται...Δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει...

Ανιθος

Το αγαπημενο μου αλλα και το πιο δυσκολο.Στην αρχη ειχα 4 σε καθε γλαστρα, μετα το μειωσα σε 2 και στο τελος σε ενα σε καθε γλαστρα (30x30x30).Ευαισθητο φυτο, αναγκαστηκα να πεταξω 4-5 φυτα.

Ροκα

Τι να πεις για την ροκα.Σπερνεις και μετα απο 4-5 μερες εχει ξεπεταχτει.Πολυ καλη αποδοση,εκοβα πολυ συχνα και μετα απο καποιο σημειο ειμασταν αυταρκης.Απο την στιγμη που αρχισε να ανθιζει παρατηρησα οτι τα φυλλα δεν μεγαλωνουν τοσο πολυ.Φυσιολογικο?

Ραπανακια

Ραπανακια μηνος ελεγε η συσκευασια.Μου πηραν 2 μηνες.Πετυχημενη κατα τα αλλα καλλιεργεια.

Αυριο θα ανεβασω και φωτογραφιες! B)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": kristi1, fireseaker, zvranik, DAVIS

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15633 από zvranik
Απαντήθηκε από zvranik στο θέμα Πως πηγα ταν χειμερινα σας?
λαχανα.....
απο τα 12 φυτα αναπτυχθηκαν τα 9 αλλα και αυτα οχι ικανοποιητικά.... (μικρά)

Μπροκολα.....
3 φυτα απο τα οποια δόξα το θεό εφαγα αρκετα (τωρα ειναι ολανθιστα)

Μαρούλια....
1η προσπαθεια γυρω στα 12 φυτά (σγουρα) ..... ολα με βγαλαν ασπροπροσωπη.

2η προσπαθεια παλι 12 φυτα (τα ρωμανα νομιζω τα λενε- αυτα της λαικής)..... μεχρι και τωρα τρώω ακόμα.... γιναν τεράστια και πυκνοφυλλα.... κοβω γυρω γυρω τα φύλλα και παλι τελειωμό δεν εχουν.

λαχανακια βρυξελλων
παρότι φυτεμενα απο τον νοέμβρη , τώρα αρχιζουν και κανουν καρπους... τα φυτά ειναι σουπερ ουάου.... μια ομορφιά στον κήπο.... αντε να δω ποτε τελικα θα μαζεψω... ;)

κρεμμυδακια φρεσκα
δεν ειμαι καθόλου ικανοποιήμενη..... μαλλον ο σπορος δεν ηταν καλός.... μικρή αποδοση..... παρ'ολα αυτα εχω ακομα 7-8 φυτα για να φαμε..... την επομενη φορά θα δοκιμάσω αλλο σπορο...

αρακάς
τον "χτυπησε " λυκος και με το ζορι μαζεψα 1 κιλό.... :(

κουκιά
ειχα ριξει μπολικο σπορο....... δυστηχως και αυτον τον "χτυπησε" λυκος.... αλλα προλαβα και μαζεψα γυρω στα 7 κιλά..... (τα ζεματισα και ειναι στη καταψυξη τώρα) και εχει μεινει ακομα μια σειρα στον κήπο τα οποια τα παρακολουθώ καθημερινα για λύκο (αυτη τη σειρα δεν ειχε λυκο) , για ρακή αλλα και για να κρατησω σπορο.

Σκορδα...
απο τα 9 που εβαλα εχω 3-4 στο κήπο και θα δειξει.


μαρανθος
εχει παρει τα πάνω του και μεγαλώνει.....

μαιντανος
αυξανεται και πλυθαίνει

Σελινο....
αυξανεται και πλυθαίνει

παντως για τη καλοκαιρινή σπορά- φυτευση ειμαι πιο καλα προετοιμασμενη εφ'οσον εχω και δική μου κομποστ.... ;)

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15637 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Πως πηγα ταν χειμερινα σας?
Εγώ βάζω μόνο μαρούλια και κρεμμυδάκια, τα οποία είναι και πολλά και γίναν και καλά και θα έχω μέχρι αργά. Δεν έχω αρκετό χώρο αφενός και αφετέρου όταν πρέπει να βάλω λάχανα κλπ βρίσκομαι στο νησί. Τώρα έχουν μπεί κρεμμύδια και σκόρδα για ξερά και φυσικά πατάτες.
Απο μυρωδικά απόλα. Μαιντανό, σέλινο, δυόσμο,μέντα, ρόκα, άνηθο, μάραθο.
Ο καιρός φέτος και το ΄΄καλλιεργώ΄΄βοήθησαν. Να δούμε τα καλοκαιρινά.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15638 από fitsifofoula
Απαντήθηκε από fitsifofoula στο θέμα Πως πηγα ταν χειμερινα σας?
Μαρούλια: Τέλεια έχω ακόμη γύρω στα 25 και καμια δεκαριά που μεγαλώνουν τώρα. :)
Κρεμμυδάκια: Αρκετά και μεγαλούτσικα. Από το Νοέμβριο βγάζουμε συνέχεια. :laugh:
Σκόρδα: Το ίδιο με τα κρεμμυδάκια. :laugh:
Πράσα: Αποτυχία. Δεν μεγαλώνουν με τίποτα. :S
Μπρόκολα: ΄Εχω δέκα τα οποία βγάζουν τώρα τις μικρές φουντίτσες και είναι γεμάτα. :P
Αρακάς: Τίποτα. Μεγάλη αποτυχία. :S
Κουκιά: Είναι ολάνθιστα. :P
Μαϊντανός: ΄Εχω όλο το χειμώνα. :woohoo:
Σπανάκι: Η πρώτη σπορά πήγε πολύ καλά. ΄Εβαλα και 5 σακουλάκια στην κατάψυξη. Η δεύτερη σπορά όμως μου χάλασε από την πολύ υγρασία. :cheer:
Σέλινο: Μεγαλώνει :silly:
Ρόκα: Τι να σας πω. Μοιράζω κι όλη τη γειτονιά. Τώρα ανθίζει. :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15639 από blackmeli
Απαντήθηκε από blackmeli στο θέμα Πως πηγα ταν χειμερινα σας?
ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ! ουτε που το ειχα φανταστει.

μαρουλι: εχω φαει ηδη δυο καλλιεργιες των 30 και σε λιγο σειρα εχει η τριτη, επισης των 30.

κρεμμυδι: οσα εβαλα εγιναν, αλλα του χρονου θα βαλω πιο πολλα

σκορδο: πολυ καλα και θα αφησω για ξερα αρκετα

μπροκολα: εφαγα εγω, εδωσα σε γονεις, αδερφια, ξαδερφια, κουμπαρους, γενικα εδωσα...

κουνουπιδι: αρεσουν στην γυναικα μου και εβαλα αρκετα. βλακεια μου γιατι η κουνουπιδιλα δεν ξερω αν θα φειγει απ το σπιτι.

λαχανο: και ασπρο και μπλε, πολυ καλα

αντιδια: πολυ αντιδι ρε παιδια, πολυ αντιδι

σπανακι: εδω δεν πηγε και τοσο καλα, ναι μεν γινανε, αλλα και αργησανε και δεν μεγαλωσε αρκετα.

κουκια: τα εβαλα καπως αργα αλλα μεγαλωνουν μια χαρα. θα δουμε

εχω αρχισει σιγα-σιγα ετοιμασιες για καλοκαιρινα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15648 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Πως πηγα ταν χειμερινα σας?
Εμενα φετος με υποχρεωσαν να βαλω χειμερινα γιατι το φθινοπωρο ηρθαν φιλοι και αντι για γλυκα εφεραν ατελειωτα σποροφυτα χειμερινα. Εβριζα που φυτευα αλλα τελικα ειδα οτι ειχα κανει λαθος εκτιμηση.....ετσι
Για τα μεν μαρουλια που ειχα παντα θα πω οτι η περιοδος δεκεμβριου μεχρι σημερα δεν μου αποδωσε αυτα που περιμενα πριν ειχα πολυ καλη παραγωγη.
Κρεμμυδακια ατελειωτα ...ακομη και τωρα φυτευω και παιρνω φρεσκα
Λαχανιδες αρκετα καλες οχι ιδιαιτερα μεγαλες αλλα πολλα σαλιγκαρια
Κουνουπιδια ολα μου φυτρωσαν
Εβαλα ραδικια απο τον Νοεμβρη αλλα ειναι ακομη δεκα ποντους μονο
Σπανακι οτι φυτρωσε ικανοποιητικο για σαλατα παντα
Με τον αρακα εχω ενα προβλημα καποια φυτα ειναι μεγαλα και εχουν μονο ανθος ενω μερικα φυτα ειναι μια σταλιτσα και εχουν καρπο....δεν το καταλαβα αυτο
Εχω βαλει και σκορδα ειναι και καταπρασινα τα φυλλα και μεγαλα αλλα δεν ξερω αν εχουν κανει κεφαλι και ποτε πρεπει να τα μαζεψω....θα πρεπει να θυσιασω ενα φυτο ισως να δω
Η ροκα μπηκε δοκιμαστικα .....5-6 φυτα μονο, εχει ανθισει τωρα αλλα τα κοβω τα ανθη μεχρι ποτε δεν ξερω .....αλλα η μυρωδια η γευση και η φρεσκαδα που μου εδωσε τοσους μηνες με εχει τρελλανει.....
Και επειδη δεν θελει και πολυ κοπο αρχισα να γινομαι μεγαλος υποστηρικτης της χειμερινης παραγωγης.....απλα το κτημα ειναι χαλκιδικη και τον χειμωνα με τρωνε οι βενζινες και οι καιροι δεν ειναι για τετοια... :)
Last edit: 10 Χρόνια 11 Μήνες πριν by theologis.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15739 από Ki_pouros
Απαντήθηκε από Ki_pouros στο θέμα Πως πηγα ταν χειμερινα σας?
Φίλε theologis
μήπως χωρίς να το καταλάβεις μας έδωσες το μεγάλο μυστικό;

Μήπως πρέπει να εφαρμόσουμε όλοι την ίδια μέθοδο; Με το που φυτεύουμε να ρίχνουμε και μερικά μαμοσταυρίδια και ότι άλλο μας έρχεται εκείνη τη στιγμή του τύπου:
" Μη σώσεις και αναπτυχθείς"
" Μην αξιοθείς και καρπίσεις"
" Να σαπίσεις εκεί μέσα που σε έβαλα"
"Μαμω την δουλειά που ξεκίνησα για να φάω κάτι..." κτλ

Θυμήθηκα τον πατέρα συμμαθητή μου, μαραγκός στο επάγγελμα, που ότι κι αν έκανε έριχνε ότι βρισιά μπορείς να φανταστείς. Έβριζε για τα ξύλα, για τον πελάτη, για τον προμηθευτή,... για όλους και για όλα.
Με το τσιγάρο μόνιμα στο ένα χέρι - ή και καμμιά φορά από τις επαναλαμβανόμενες κινήσεις πήγαινε να το αφήσει στο αυτί γιατί νόμιζε πως έχει το μολύβι - και το μέτρο στο άλλο χέρι, ότι μετρήσεις έκανε με τις βρισιές του βγαίναν με την πρώτη, Και η τελική δουλειά του από τις τελειότερες.

Μήπως επαναλαμβάνω, αντί για ευχές που μέχρι τώρα έχω δει και ακούσει, να εφαρμόσουμε και την δική σου μέθοδο ;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ilias, kksakis1, manosdet, DOMVOS, vasiliki, fireseaker, DAVIS, Roula

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15740 από theologis
Απαντήθηκε από theologis στο θέμα Πως πηγα ταν χειμερινα σας?
Για να σου πω την αληθεια φιλε ki-poure ειναι ακομη μια αντιμετωπιση των πραγματων μεσα σε ολα τα παρασκευασματα για να προστατεψουμε την παραγωγη μας αλλά
υπαρχει τοση αγαπη γι αυτο που κανουμε που δεν ειναι δυνατον να το αναθεματιζουμε.....
Εγω εβριζα αυτους που με αναγκασαν να υποστω το φυτεμα (διοτι το γηρας ου γαρ....) μια και δεν ειχα προγραμμα για κατι τετοιο :lol:
Τελος παντων τελος καλο ολα καλα , σημερα μαζεψα και τις τελευταιες λαχανιδες οποτε το μεσημερι εχει ωραια σαλατα με μπολικο λεμονακι :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #15743 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Πως πηγα ταν χειμερινα σας?
Τα χειμερινά είναι τα αγαπημένα μου.
Και καλή και ποιοτική τροφή (βλέπε μπρόκολα), αλλά κυρίως δε χρειάζονται πότισμα!

Μαρούλια
Έβαλα λίγα φέτος και όλα έγιναν μία χαρά.

Κρεμμύδια
Δεν έβαλα.

Πατάτες
Δεν έβαλα.

Μπρόκολα
Λίγα φύτεψα, λίγα μάζεψα.
Μόνο όσα ξεκίνησα από σπορόφυτα από φυτώριο πήγαν καλά.
Όσα ξεκίνησα από σπόρο, έκαναν κεφάλι όσο ένα μπαλάκι του πινγκ-πονγκ.
Όλα καλά όμως!

Κουνουπίδια
Όπως και με τα μπρόκολα.

Λάχανα
Υπερπαραγωγή!

Σκόρδα
Τα ξεκίνησα από θρακιώτικα που είχα αγοράσει από το σουπερ-μάρκετ.
Πάνε καλά.
Αν ισχύει ότι και το 2011, θα δώσουν μικρότερο σε μέγεθος κεφάλι, αλλά σκληρό, ανθεκτικό και με πολύ δυνατή γεύση.

Σπανάκι
Δε μπορώ να πω ότι έμεινα ευχαριστημένος.
Η πρώτη φουρνιά πήγε καλά. Η δεύτερα όχι.

Πατζάρια
Γενικά έχω θέμα με τα πατζάρια. Έτσι και φέτος η παραγωγή ήταν μικρή.
Μάλλον φταίω εγώ.

Αρακάς
Υπερπαραγωγή όπως και πέρυσι!!!

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.127 δευτερόλεπτα