× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Κλάδεμα ντομάτας

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16923 από Ki_pouros
Απαντήθηκε από Ki_pouros στο θέμα Κλάδεμα ντομάτας
Τα λαίμαργα αναπτύσσονται πιο γρηγορα από τον κυρίως κορμό -παρατηρήστε ότι γίνονται γρήγορα πιο χοντρά αν τα αφήσετε- με αποτέλεσμα να καθυστερεί την ομαλή ανάπτυξη έτσι ώστε να γίνει γερό και να αποδώσει καρπούς το υπόλοιπο φυτό.
Αφαιρώ λοιπόν από την αρχή της ανάπτυξης όλα τα λαίμαργα, κάνω και κάποια κορφολογήματα όπου χρειαστεί, μέχρι που κατά τα μέσα Αυγούστου χάνω κι εγω την μπάλα (όπως λέει ο Ηλίας) και τα αφήνω στη μοίρα τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16931 από MarinaSou
Απαντήθηκε από MarinaSou στο θέμα Κλάδεμα ντομάτας
εγώ χωρίς να ξέρω καλά καλά τι κάνω πέρυσι καθάριζα όλα που έβγαιναν από τις μασχάλες που λέτε αλλα άφηνα όλα τα φιλα επάνω οποτε οι ντομάτες ήτανε προστατευμένες από τον ήλιο απλός προς το τέλος τις σεζόν άρχισαν να σκίζονται αλλα έμαθα το γιατί....ακανόνιστο πότισμα, είχα κάτι τρεχάματα, φέτος όλα θα πάνε με σύστημα και με βοήθεια από την οικογένεια, αν θέλουν να κάνω και φέτος αυτά που έκανα πέρσι με λαχανικά από τον κήπο μας ας κάνουν και αλλιώς

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16939 από ipgalgad
Απαντήθηκε από ipgalgad στο θέμα Κλάδεμα ντομάτας
Με το κλαδεμα βοηθαμε στον καλυτερο αερισμο του φυτου και στον καλυτερο φωτισμο των καρπων .Κοβουμε φυλλα γερασμενα τα οποια δεν δεχονται αρκετο φωτισμο για φωτοσυνθεση και λειτουργουμε προληπτικα σε φυλλα που ακουμπουν στο εδαφος προλαμβανοντας για μυκητιασεις . Το κλαδεμα το κανουμε οταν θελουμε η ντοματας να ειναι αναριχωμενη και να την βοηθησουμε να δωσει δυναμη να μεγαλωσει κατα υψος . Ο καθενας εχεις την επιλογη να κανει οτι θελει , δεν υπαρχει λαθος και σωστο , ο καθενας ακολουθει τον δικο του τροπο , οπως και καθε περιοχη αναλλογα το κλιμα εχει τις δικες της συνηθειες .
Το συνηθες ειναι να κοβουμε τα "λαιμαργα" και τα χαμηλα φυλλα πριν απο τα πρωτα ανθοι τα οποια συνηθως ακουμπουν στο εδαφος .
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by ipgalgad.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #16953 από Takis Ath
Απαντήθηκε από Takis Ath στο θέμα Κλάδεμα ντομάτας
@fireseaker

Η ντοματιά πετάει συνέχεια λαίμαργα, οπότε δεν νομίζω να σταματάει η ανάπτυξη του φυτού με το κορφολόγημα.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17076 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα Κλάδεμα ντομάτας
προσοχη στην κατηγορια της ντοματας αν ειναι αυτοκλαδευομενη και μαλιστα χαμηλη δεν θελει καθολου κλαδεμα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17203 από dimoss5
Απαντήθηκε από dimoss5 στο θέμα Κλάδεμα ντομάτας
ερώτηση, οι ντομάτες μου έχουν μεγαλώσει αρκετά και έχουν πυκνώσει πολύ, φτάνοντας η μία την άλλη.
χρειάζεται να κλαδέψω κανένα φιλαράκι που δεν έχει ανθό? γιατί προς τα κάτω που έχει καρπούς δεν τα βλέπει ήλιος

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17233 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα Κλάδεμα ντομάτας
Αν ειναι αναρριχωμενη ολοι οι πλευρικοι βλαστοι πρεπει να φυγουν κι εσυ φιλε μου να ενημερωθεις οχι μονο απο το καλλιεργω αλλα και απο κανα βιβλιαρακι καλο θα ηταν(τελευταιας εκδοσης). Εκτος αν εχεις κοντα σου κανα παλιοτερο καλλιεργητη να σου μεταδωσει τις εμπειριες του

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17272 από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ στο θέμα Κλάδεμα ντομάτας
Ασχολούμαι επαγγελματικά και θα σας πω πώς κλαδεύω εγώ.Καταρχάς,όταν ριζώσει καλά το φυτό,κλαδεύω κλωνάρια απο τη ρίζα προς τα πάνω,περίπου 4-5,για να παίρνει αέρα η ρίζα και για να μην ακουμπήσουν ΠΟΤΕ κάτω,γιατί δημιουγούνται μύκητες.Έπειτα,όσο μεγαλώνει η τομάτα,κλαδεύω κάθε κορυφούλα (μασχάλες τις λέμε αλλιως εμείς),αφήνοντας ΜΟΝΟ την κεντρική,μεγάλη της κορυφή. Έτσι αποκτώ τοματιά γερή,με χονδρό κορμό και 2 μέτρα ύψος.Το να αφήνουμε τις κορυφές και ζούγκλα γίνεται,αλλά και δεν έχει δύναμη το φυτό να αναπτυχθεί προς τα πάνω και να θρέψει τα τοματάκια του.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker, vamis, DAVIS, Roula, markonis

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17286 από takulas
Απαντήθηκε από takulas στο θέμα Κλάδεμα ντομάτας
Σε ολα αυτα που λεει η ολγα να προσθεσουμε οτι στα 2 μετρα μπορεις να κοψεις την κορυφη για να μη φυγει πιο ψηλα και ακομη η ντοματα που δεν εχει σταυρους καθε 15 εκατοστα ανθη δηλ.ειναι αποτυχια γιατι θα εχεις ενα φυτο 2 μετρα με ελαχιστες ντοματες και πλουσιο φυλλωμα το οποιο δεν τρωγεται δυστυχως.
Στο φορουμ του καλλεργω οι περισσοτεροι ειναι ερασιτεχνες (και ενα ποσοστο λαθους δικαιολογειται) ομως αυτο τα φυτα δεν το ξερουν και γι αυτο χρειαζεται αρκετη αυτοπεποιθηση , μην το βαζετε κατω. το λεω αυτο γιατι διακρινω ενα αγχος σε πολλους sos η ντοματα μου !!! βοηθεια για τα αγγουρια μου , μου καηκαν οι μελιτζανες ,ολα ειναι μεσα στο παιχνιδι .
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": fireseaker, markonis, ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ, pyrgosILIAS1981

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #17311 από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ
Απαντήθηκε από ΟΛΓΑ ΛΑΓΚΑΔΑΣ στο θέμα Κλάδεμα ντομάτας
Σωστά,εγώ μιλώ πάντα για την εμπειρία που έχω ως επαγγελματίας.Που δεν είναι και μεγάλη βέβαια.Τα προβλήματα θα υπάρχουν όση εμπειρία και να έχουμε,διότι όπως μου'πε ένας μεγαλύτερος και δε θα το ξεχάσω ποτέ "Αυτή είναι δουλειά που έχει να κάνει με το Θεό.Και όλα σωστά να τα κάνει το χέρι σου,το χέρι του Θεού είναι εκείνο που θα αποφασίσει"

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.114 δευτερόλεπτα