× Λαχανικά/Κηπευτικά

Συζητήσεις για λαχανικά/κηπευτικά και την καλλιέργειά τους. Εμπειρίες, συμβουλές, απορίες.

Καυτερες πιπεριες

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #7709 από DimitrisPatra
Καυτερες πιπεριες δημιουργήθηκε από DimitrisPatra
Γεια σας.
Ειμαι καινουριος στο "αθλημα" κ εχω καποιες αποριες.
Προσφατα φυτεψα στην ταρατσα μου 2 ειδη καυτερης πιπεριας κ σε λιγες μερες θα φυτεψω αλλα 2.Οι αποριες μου ειναι οι εξης:
Υπαρχει περιπτωση υβριδισμου κ αν ναι σε τι αποσταση πρεπει να εχω τις γλαστρες για να μην υβριδισουν?
Ποια ειναι η ρουτινα ποτισματος?Απο οτι ξερω θελουν συχνο ποτισμα κατα την ανθοφορια κ λιγοτερο μετα.
Επισης,αν φυτεψω σπορους,ποσο καιρο μετα θα ειναι ετοιμοι για μεταφυτευση??
Κ κατι ακομα,με τις γλυκιες πιπεριες υπαρχει προβλημα να βρισκονται κοντα??
Ευχαριστω πολυ κ με συγχωρειτε για τις πολλες ερωτησεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #7711 από despina119
Απαντήθηκε από despina119 στο θέμα Καυτερες πιπεριες
Γενικές πληροφορίες για τις πιπεριές μπορείς να δεις εδω:

2019.kalliergo.gr/odigos-kalliergiti/kal...iperies-peppers.html

Τις καυτερές τις βάζουμε χωριστα πάντα γιατί αν είναι κοντά σε άλλα φυτά μπορεί να "αρπάξουν" και τα διπλανά. Από όσα έχω διαβάσει οι πιπεριές είναι αυτο-γονιμοποιησιμα φυτά που σημαίνει ότι οι ποικιλίες δύσκολα μπερδεύονται ακόμα κι αν είναι δίπλα-δίπλα , αλλά ας το επιβεβαιώσουν αυτό και οι πιο έμπειροι καλλιεργητές.

Οσον αφορά το πότισμα, τα έγραψες αντίθετα, λιγότερο πότισμα στην ανθοφορία για να "ζοριστεί" το φυτό και άφθονο πότισμα αφού δέσει καρπό
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by despina119. Αιτία: δεν παίρνει σωστά το url

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #7712 από DimitrisPatra
Απαντήθηκε από DimitrisPatra στο θέμα Καυτερες πιπεριες
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Τις εχω διπλα σε ντοματινια,υπαρχει περιπτωση να αρπαξουν και εαν ναι,φετος ή του χρονου αν κρατησω σπορο?
Απο οσο ξερω γονιμοποιουνται και με μελισσες για αυτο προβληματιζομαι στο θεμα του υβριδισμου με αλλες καυτερες ή γλυκιες και την αποσταση μεταξυ τους..Αλλα νομιζω οτι ακομα και να υβριδιζουν αυτο θα φανει του χρονου,εαν κρατησω σπορους.

Οσο για το ποτισμα αυτο που λες ισχυει και για καυτερες και για γλυκιες?
Αν καταλαβα καλα,ποτιζω αφθονα αφου σχηματιστει καρπος εως οτου ειναι ετοιμος για κοψιμο?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16147 από DimitrisPatra
Απαντήθηκε από DimitrisPatra στο θέμα Καυτερες πιπεριες
Γεια σας.
Επανερχομαι σχεδον ενα χρονο μετα με μερικες αποριες.
Περσι καλλιεργησα σε γλαστρες περιπου 7 φυτα καυτερης πιπεριας (ποικιλια habanero) και αφου δεν ειναι μονοετες φυτο δεν τα εβγαλα απο την γλαστρα.
2 τα εβαλα μεσα να περασουν το χειμωνα και τα αλλα τα αφησα στο μπαλκονι.
Το θεμα ειναι οτι τωρα ο καιρος ειναι μια ζεστη και μια κρυο.
Οι πιπεριες εχουν βγαλει μερικα φυλλα πολυ μικρα,καμια σχεση με τα τερατσια που ειχαν περσι) και μερικες εχουν βγαλει 2-3 ανθη και αντιστοιχες πιπεριες,οι οποιες δεν αναπτυσσονται κανονικα και μενουν μικρες.
Αυτο φυσικα δεν ειναι λογικο και μαλλον ειναι λογω του αστατου καιρου.
Τι πρεπει να κανω ετσι ωστε να αναπτυχθουν φυσιολογικα και να παραγουν και φετος πιπεριες?
Θελουν κλαδεμα?
Επισης,μία που περασε μεσα τον χειμωνα αρχισε να βγαζει κανονικα φυλλα αλλα τωρα που την εβγαλα εξω σταματησε και καποια μαραθηκαν.Να την ξαναβαλω μεσα?

Ευχαριστω πολυ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 11 Μήνες πριν #16155 από kristi1
Απαντήθηκε από kristi1 στο θέμα Καυτερες πιπεριες
Για το πρώτο ερώτημα δεν ξέρω. Για το δεύτερο, νομίζω ότι πρέπει σταδιακά να τη βγάλεις έξω, κάποιες ώρες κάθε μέρα προοδευτικά, γιατί τωρα έπαθε σοκ.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20020 από johnIV
Απαντήθηκε από johnIV στο θέμα Καυτερες πιπεριες
Θα ήθελα Dimitri Patra αν είχες την καλοσύνη να μου πεις ποια ποικιλία Habanero έχεις και
πόσο καιρό μετά από την σπορά πήρες καρπό;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20147 από aristax
Απαντήθηκε από aristax στο θέμα Καυτερες πιπεριες
επιτελους βρισκω καποιους που γουσταρουν καυτερα! φετος ξεπερασαμε τις προσδοκιες μας , ειναι η τριτη χρονια που βαζουμε μποστανι , ως επι το πλειστον με δικους μας σπορους και ηδη εχει εκταση καπου 1 στρεμμα! 12 διαφορετικες ποικιλιες τοματας , 4 ειδη μελιτζανας , πεπονια καρπουζια κολοκυθια κτλ , το κλου ομως ειναι οι καυτερες πιπεριες . ειμαι μεγαλος φαν των καυτερων απο μικρος , μπορω να πω οτι εχω αναπτυξει καποιες αντοχες πλεον .οποτε εχουμε φετος 10 ειδη καυτερων ! με αποκορυφωμα τις πορτοκαλι χαμπανερος (325.000 scoville units) και τις trinitad scorpion (μιλαμε για πιπερια που γονατιζει παλικαρια , των 1.425.000 units !!!! αναμενω ενα καυτο καλοκαιρι

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 10 Μήνες πριν #20162 από DimitrisPatra
Απαντήθηκε από DimitrisPatra στο θέμα Καυτερες πιπεριες

johnIV έγραψε: Θα ήθελα Dimitri Patra αν είχες την καλοσύνη να μου πεις ποια ποικιλία Habanero έχεις και
πόσο καιρό μετά από την σπορά πήρες καρπό;

Habanero orange εχω κι είχα παρει καρπό μετα απο περιπου 90-100 μέρες απο τη φυτευση.
ο σπόρος θελει γυρω στις 20 μερες αρα περιπου 110-120 μέρες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.131 δευτερόλεπτα