× Συζητήσεις για προϊόντα ή εξοπλισμό που χρησιμοποιούμε ή βρήκαμε ενδιαφέροντα.

Φρέζα ή καλλιεργητής;

  • Rea
  • Το Άβαταρ του/της Rea Συντάκτης θέματος
  • Επισκέπτης
  • Επισκέπτης
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2801 από Rea
Φρέζα ή καλλιεργητής; δημιουργήθηκε από Rea
B) Οι καιροί δύσκολοι και τα οικονομικά περιορισμένα, οπότε κάθομαι και ψειρίζω τη κάθε αγορά.
Κάποια στιγμή θα πρέπει να αγοράσω ένα από τα 2 μηχ/τα. Φρέζα ή καλλιεργητή. Το πρόβλημά μου είναι όμως ποιο από τα 2.
Φρέζα μου φαίνεται σαν πολύ καλή λύση αλλά τη φοβάμαι για το αμπελάκι που θέλω να βάλω.
Ο καλλιεργητής από την άλλη καλός είναι αλλά λόγω του μικρού βάθους που δουλεύει δεν ξέρω αν θα μας καλύπτει για καλή ανάδευση και ανανέωση.

Έχει κανείς πείρα να μου πει κάτι;
Προς το παρόν η προετοιμασία που θα κάνω αυτό τον χειμώνα θα είναι με δανεική ή νοικιάρικη φρέζα γιατί στην οικοδομή δεν μπορώ να αφήσω εργαλεία...

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2809 από gianthom
Απαντήθηκε από gianthom στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Δες εδω το δικο μου το πειρα απο εδω με πολυ καλη τιμη το εχω και για τον κηπο και για το αμπελακι μου...

h.t.t.p: // www. ergaleioagora.gr/index.php?main_page=index&cPath=46_156&gclid=CKPKseHV7KsCFQdI3godO06OMQ

το δικο μου ειναι αυτο....MB 7500Η_NakayamaΣκαπτικό Βενζίνης 2 εμπρός + 1 όπισθεν 5.5 Ίππων Nakayama
Σκαπτικό Βενζίνης 2 εμπρός + 1 όπισθεν 5.5 Ίππων Nakayama
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by ilias. Αιτία: Όχι άμεσο link
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Rea

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2815 από Rea
Απαντήθηκε από Rea στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Με τα ψηλά αγριόχορτα είναι οκ; εννοώ δεν στομώνει; 5.5 ίπποι φαίνεται μια χαρά!

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2819 από gianthom
Απαντήθηκε από gianthom στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Αν ειναι μεγαλα στομωνουν ολα σχεδον εκει θα πρεπει να τα περασεις με ενα χορτοκοπτικο πρωτα....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2822 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Ποιά η διαφορά μεταξύ φρέζας και καλλιεργητή;

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2826 από gianthom
Απαντήθηκε από gianthom στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Απο οτι πιστευω ο καλλιεργητης ειναι καλητερος στα μικρα ερασιτεχνικα μηχανακια που εχουμε συνηθως ολοι ενω η φρεζα δουλευει καλητερα σε τρακτερ...η φρεαζα ειναι το εξτρα μηχανιμα που εχουν απο πισω τα μηχανακια η τα τρακτερ.Για μικρα χωραφια με σκληρο χωμα πιστευω τα κλασικα ζευγαριστικα ειναι καλητερα απο την φρεζα που ειναι καλη σε μαλακο χωμα και χωρις πολλα χορτα και επισης η τιμη της φρεζας ειναι πολυ ποιο μεγαλη απο τους καλλιεργητες.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2827 από DOMVOS
Απαντήθηκε από DOMVOS στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Γειάσου Ρέα και καλώς ήλθες στην παρέα μας,
Κατ΄αρχήν όταν λές φρέζα ή καλλιεργητής τι εννοείς; Μήπως εννοείς μοτοσκαπτικό ή μοτοκαλλιεργητής;
1. Μοτοσκαπτικό λέμε αυτό που έχει τα μαχαίρια μπροστά (και δεν έχει ρόδες )
2. Μοτοκαλλιεργητή λέμε αυτό που έχει τα μαχαίρια πίσω ,συρόμενα
Τα πλεονεκτήματα του πρώτου είναι:
1. Είναι φθηνότερο για ίδια ιπποδύναμη με το συρόμενο
2. Είναι πιο ευέλικτο ,ειδικά για αμπέλια,για καλλιέργεια γύρω από τα πρέμνα
3. Είναι καταλληλότερο για πολύ σκληρά εδάφη και σκάβει βαθύτερα.
Τα μειονεκτήματα του είναι:
1.Είναι μπελαλίδικο στην μεταφορά
2. Είναι πιο κουραστικό από το συρόμενο και απαιτεί περισσότερη μυική δύναμη (ίσως προβληματίσει μια γυναίκα ,εκτός αν είναι καλά γυμνασμένη)

Τα πλεονεκτήματα του δεύτερου είναι:
1.Είναι σαφώς πιο ευκολόχρηστο και θάλεγα πολύ πιο ξεκούραστο.
2.Εχει περισσότερες επιλογές για παρελκόμενα
3.Ψιλοθρυματίζει σαφώς καλύτερα το χώμα (ειδικά αν διαθέτει αναστρεφόμενα μαχαίρια)
Βασικο μειονέκτημα η υψηλότερη τιμή.
Τι πρέπει να λάβεις υπόψη:
Για τι εργασίες το θέλεις και ποιος ο όγκος της εργασίας.
Η μετάδοση κίνησης με σαζμάν και όχι με ιμάντες (η δύναμη και η σταθερότητα μηχανήματος με σαζμάν ιδίου κυβισμού άλλου με ιμάντες είναι εντυπωσιακά μεγαλύτερα)
Βενζίνη,πετρέλαιο;
Η ύπαρξη μπλοκέ διαφορικού διευκολύνει πολύ.
Όλα όμως εξαρτώνται από το ύψος της δαπάνης που είσαι διατεθειμένη και μπορείς να διαθέσεις.
Πιστεύω να σε κάλυψα,αν όχι θα επανέλθω.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2836 από Rea
Απαντήθηκε από Rea στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;
Θα σου πω τη διαφορά στο αποτέλεσμα

Καλλιεργητής (cultivator)
Ένας καλλιεργητής χαλαρώνει το έδαφος, αλλά το επεξεργάζεται σε μικρό βάθος και χρησιμοποιείται αφού μια καλλιέργεια έχει αρχίσει να αναπτύσσεται. Δουλειά του ως επί το πλείστον είναι να αφαιρέσει τα ζιζάνια.

Φρέζα (tiller)
Η φρέζα χρησιμοποιείται για βαθιά επεξεργασία του εδάφους.. Συνήθως για να σπάσει ή να χαλαρώσει σκληρά εδάφη πριν τη σπορά.

Σε διάφορες μεριές συνίσταται η χρησιμοποίηση καλλιεργητή έναντι φρέζας για τν επεξεργασία του εδάφους, όπως πχ εδώ
www.easreth.gr/politismos-perivallon/Ela...ikes_sumvoules_1.pdf

αλλά και σε άλλα sites (ampelourgoσ.gr κλπ)

Αυτό που γενικά αναφέρεται είναι ότι με τη πιο βαθιά καλλιεργεια έχουμε καταστροφή στις επιφανειακές ρίζες (και δημιουργία ευνοϊκών συνθηκών για τη διάδοση εδαφογενών ασθενειών), συμπίεση στα βαθύτερα στρώματα του εδάφους, μείωση της περιεκτικότητας σε οργανική ουσία και αλλοίωση της φυσικής δομής του εδάφους.

Το θέμα μου είναι ότι πιστεύω ότι όλα αυτά αφορούν σε αυτοκίνητους επεξεργαστές εδάφους (μικρά τρακτέρ) και όχι στα χειροκίνητα, ελαφρού τύπου μηχανήματα που χρησιμοποιούνται σε μικρές καλλιέργειες.
Last edit: 12 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Rea.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2837 από Rea
Απαντήθηκε από Rea στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;

DOMVOS έγραψε: Γειάσου Ρέα και καλώς ήλθες στην παρέα μας,
Κατ΄αρχήν όταν λές φρέζα ή καλλιεργητής τι εννοείς; Μήπως εννοείς μοτοσκαπτικό ή μοτοκαλλιεργητής;
1. Μοτοσκαπτικό λέμε αυτό που έχει τα μαχαίρια μπροστά (και δεν έχει ρόδες )
2. Μοτοκαλλιεργητή λέμε αυτό που έχει τα μαχαίρια πίσω ,συρόμενα
Τα πλεονεκτήματα του πρώτου είναι:
1. Είναι φθηνότερο για ίδια ιπποδύναμη με το συρόμενο
2. Είναι πιο ευέλικτο ,ειδικά για αμπέλια,για καλλιέργεια γύρω από τα πρέμνα
3. Είναι καταλληλότερο για πολύ σκληρά εδάφη και σκάβει βαθύτερα.
Τα μειονεκτήματα του είναι:
1.Είναι μπελαλίδικο στην μεταφορά
2. Είναι πιο κουραστικό από το συρόμενο και απαιτεί περισσότερη μυική δύναμη (ίσως προβληματίσει μια γυναίκα ,εκτός αν είναι καλά γυμνασμένη)

Τα πλεονεκτήματα του δεύτερου είναι:
1.Είναι σαφώς πιο ευκολόχρηστο και θάλεγα πολύ πιο ξεκούραστο.
2.Εχει περισσότερες επιλογές για παρελκόμενα
3.Ψιλοθρυματίζει σαφώς καλύτερα το χώμα (ειδικά αν διαθέτει αναστρεφόμενα μαχαίρια)
Βασικο μειονέκτημα η υψηλότερη τιμή.


Νομίζω ότι οι παραπάνω είναι οι 3 βασικές μορφές της φρέζας (διάκριση ανάλλογα με το που΄βρίκονται τα δόντια σε σχέση με τον κινητήρα).
Μηχανικά δεν έχω ιδέα πως είναι ο καλλιεργητής (φέζες έχω δει πολλές)...

DOMVOS έγραψε: Τι πρέπει να λάβεις υπόψη:
Για τι εργασίες το θέλεις και ποιος ο όγκος της εργασίας.
Η μετάδοση κίνησης με σαζμάν και όχι με ιμάντες (η δύναμη και η σταθερότητα μηχανήματος με σαζμάν ιδίου κυβισμού άλλου με ιμάντες είναι εντυπωσιακά μεγαλύτερα)
Βενζίνη,πετρέλαιο;
Η ύπαρξη μπλοκέ διαφορικού διευκολύνει πολύ.
Όλα όμως εξαρτώνται από το ύψος της δαπάνης που είσαι διατεθειμένη και μπορείς να διαθέσεις.
Πιστεύω να σε κάλυψα,αν όχι θα επανέλθω.

Πραγματικά πολύ με βοηθά αυτό γιατί πράγματι θα χρειαστώ αρκετή υποβοήθηση όσον αφορά τη δύναμη. Και δεν είχα ιδέα μηχανικά πως επιτυγχάνεται κάτι τέτοιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 4 Μήνες πριν #2838 από Rea
Απαντήθηκε από Rea στο θέμα Φρέζα ή καλλιεργητής;

gianthom έγραψε: Απο οτι πιστευω ο καλλιεργητης ειναι καλητερος στα μικρα ερασιτεχνικα μηχανακια που εχουμε συνηθως ολοι ενω η φρεζα δουλευει καλητερα σε τρακτερ...

Νομίζω ότι υπάρχει η διάκριση και στα αυτοκινούμενα (τρακτερ) και στα μικρά χειροκίνητα. Αλλά ίσως στα μικρά οι διαφορές στο αποτέλεσμα να μην είναι σημαντικές.
Αυτοκινούμενο δεν θέλω να πάρω λόγω κόστους, διαμόρφωσης χωραφιού (σε 3 επίπεδα) και βέβαια μεγέθους χωραφιού (όλο ειναι 2.100τμ αλλά υπάρχει η κάλυψη από το σπίτι και από τις διαμορφώσεις περιβάλλοντος χώρου-ελεύθερο θα είναι περίπου 1.700 τμ

gianthom έγραψε: η φρεαζα ειναι το εξτρα μηχανιμα που εχουν απο πισω τα μηχανακια η τα τρακτερ.Για μικρα χωραφια με σκληρο χωμα πιστευω τα κλασικα ζευγαριστικα ειναι καλητερα απο την φρεζα που ειναι καλη σε μαλακο χωμα και χωρις πολλα χορτα και επισης η τιμη της φρεζας ειναι πολυ ποιο μεγαλη απο τους καλλιεργητες.


Τι είναι τα ζευγαριστικά;

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.123 δευτερόλεπτα