× Εδώ δημοσιεύουμε εικόνες από τους κήπους μας που βρίσκονται ΕΚΤΟΣ πόλεων, αλλά και εικόνες από την παραγωγή μας.

ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #142 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
Είμαι σίγουρη ότι η παραδοσιακή ποικιλία θα είναι κάτι σούπερ...πώς πήγε στα Γιανιτσά ο σπόρος;;;;με ενδιαφέρει...η στέρνα είναι από παλιά φτιαγμένη ή την έφτιαξες εσύ;;θα ψάξω οδηγίες στο διαδίκτυο αλλά άμα είναι δική σου κατασκευή θα ήταν ωραίο και χρήσιμο να μας έλεγες την εμπειρία σου.
Εγώ παρέλαβα σήμερα κύπελλα φύτεψης και θα βάλω και άλλα σποράκια.:laugh: Με βλέπω και εμένα να μοιράζω στο τέλος σαν τον πατέρα του φίλου σου...χεχεχεχε...δεν θα έχω πού να τα βάλω....:blush:
http:villapodrasi.blogspot.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #144 από yannisleros
Απαντήθηκε από yannisleros στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
πως πηγε στα γιανιτσα ο σπορος?
μονος του οχι παντως ειχε ερθει στη λερο αυτος γιατι ηταν εδω δασκαλα η κορη του
η στερνα ειναι φτιαγμενη απο χρονια και απο επαγγελματιες δεν νομιζω οτι ειναι τοσο απλο να κανεις μια στερνα ...εκτος αν πας στη λυση των πλαστικων δεξαμενων ...
για το ποτισμα δεν σε ξεχασα απλα αυτες τις μερες συμαζευω το επομενο κομματι να του βαλω πλαστικο πλεγμα για περιφραξη και αυτοματο ποτισμα
και βαζω πλαστικο πλεγμα απλα για να μην μπαινουν οι γατες και ο σκυλος και μου χαλανε τα φυτα
τελικα οτι κι αν ψαχνεις να αγορασεις χαμος γινετε βρισκεις το ιδιο πραγμα με 100 διαφορετικες τιμες , τωρα βρηκα ενα που ειναι μεν ποιο ακριβο αλλα ειναι λεει πολυ καλυτερης ποιοτητας

ειδα το μπλογκ σου καλο αλλα βαλε κι αλλες φωτο γενικα απο το χωρο η καλυτερα βαλε εδω
εμενα με βρισκεις στο facebook
yannis leros

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #146 από yannisleros
Απαντήθηκε από yannisleros στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
και μια ερωτηση προς ολους ... το θεμα κομποστοποιηση το εχεται δει καθολου ?
λεω να δοκιμασω αλλα δεν ειμαι σιγουρος τι ακριβως πρεπει να κανω ...
και κατι αλλο πως μπορω να ξηρανο κομμενα φυλλα απο φραγκοσυκια?
να τα βαλω στο σωρο για κοπρια η θα βγαλουν κι εκει ριζες?

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #147 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
χαχαχαχαχα..βρε εννοούσα αν ευδοκίμησε ο σπόρος και τι αγγουράκια έκανε στα Γιανιτσά...:laugh: :laugh:
εγώ το ψάχνω με την κομποστοποίηση.Έχω βάλει στο μάτι έναν 330 lt.αλλά θα τον βάλω στο κτήμα στην Αθήνα δεν έχω χώρο.Αυτοί είναι ανοιχτοί από κάτω...στην ουσία καλλιεργείς σκουλικάκια....τα ταΐζεις και εκείνα παράγουν λίπασμα (ωραίο όνομα ...:P )
Είδα μία καταπληκτική πατέντα.Είναι ένα πυθάρι με δοχείο στο κέντρο να βάλεις τα οικιακά απορρίματα(λαχανικά,τσόφλια αυγών,φακελάκια τσαγιού,υπολλείματα καφέ κ.λ.π.) και έχει χώμα και σκουλίκια(ειδικά από ότι λέει αυτός...πιο μεγάλα και πιο παραγωγικά...είναι φαίνεται φαγανά και ....:woohoo: )και έχει μία βρυσούλα κάτω και βγάζει υγρό λίπασμα..δεν μυρίζει και ταυτόχρονα έχει υποδοχές για βότανα και αρωματικά φυτά ...θα το βρείτε στο διαδίκτυο....
Αξίζει πάντως η κομποστοποίηση...έχει και ειδικούς που τους ανακατεύεις ή τους γυρνάς δηλαδή κυλάς (είναι κυλινδρικοί)και ανακατεύονται μόνοι τουςΜέχρι και ηλεκτρικούς έχει....

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #149 από yannisleros
Απαντήθηκε από yannisleros στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
απ οτι ειδα δεν συμφαιρει να αγορασεις τετοιους καδους ο ποιο φθηνος εχει 250 ευρω
ειδα κι αλλους τροπους ποιο απλους απλα κανεις ενα σωρο με διαφορες στρωσεις απο φυλα κλαδια και χωμα η χυμα τελειως η με περιορισμενο με παλετες η με πλεγμα
εκεινο που με μπερδευει ειναι τι κανεις μετα?
θελει σκεπασμα με ναυλον ?
θελει συνεχεια ανακατεμα ?
πως ακριβως γινεται και τελικα αξιζει το αποτελεσμα?
ηλια τα φωτα σου ....
οσο δε για τα σκουλικια εγω καλλιεργουσα κυριολεκτικα σκουλικια για τα πουλια
οχι γαιοσκολικες βεβαια αλλα μελγουορμς για να τρωνε οι καρδερινες και τα αγριοπουλα

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #151 από Χωριάτισσα
Απαντήθηκε από Χωριάτισσα στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
Αυτός που λέω εγώ κοστίζει 90 ευρώ, είναι κυκλικός με ανοίγματα στο πάνω μέρος να βάζεις όποτε έχεις και δίνει δώρο έναν μικρό κάδο για να μαζεύεις στην κουζίνα τα καθημερινά και να τα ρίχνεις στον κομποστοποιητή και ένα υγρό που βοηθάει την σήψη...ανακατεύεις τακτικά....ανεβαίνουν από το χώμα τα σκουλικάκια και κάνουν πάρτι...και μυρίζει άμα τον ανοίξεις και μάλλον καλό θα ήταν να τον τοποθετήσει κανείς παράμερα.Και θέλει χρόνο.Δεν παίρνεις αμέσως λίπασμα.
Πάντως πρέπει να σκάψεις λάκκο και να τα σκεπάσεις και τα ξεσκεπάζεις του χρόνου.Βάζεις φύλλα,κλαδιά ό,τι άλλο εκτός από πευκοβελόνες και ζωϊκά κατάλοιπα νομίζω.
Μερικοί κομποστοποιητές δέχονται και κρέας και τέτοια..

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #152 από yannisleros
Απαντήθηκε από yannisleros στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
ειναι λιγο μπερδεμα η μου φαινετε???????

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν - 13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #154 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
Γιάννη,
Άνοιξε άλλο θέμα για την κομποστοποίηση και έχουμε πολλά να πούμε.

Το αρχικό σου θέμα εδώ είναι "ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ".
Αν εσύ ήθελες να μάθεις για την κομποστοποίηση, θα περίμενες ότι θα βρεις πληροφορίες σε ένα θέμα που έχει τίτλο: "ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ";

Η συζήτηση για την κομποστοποίηση συνεχίζεται εδώ:
ΚΟΜΠΟΣΤΟΠΟΙΗΣΗ

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com
Last edit: 13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν by ilias.

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #159 από yannisleros
Απαντήθηκε από yannisleros στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
ΠΑΤΖΑΡΙΑ 4η ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΩ ΓΙΑ ΦΕΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΑ




Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
13 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #161 από ilias
Απαντήθηκε από ilias στο θέμα ΚΗΠΟΣ ΣΤΗ ΛΕΡΟ....
Καλοφάγωτα!
Και λατρεύω τα πατζάρια...

2019.kalliergo.gr - www.altermarket.com

Παρακαλούμε Σύνδεση για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.121 δευτερόλεπτα