Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα χρήστη: Κωδικός: Να με θυμάσαι
Συζητήσεις για δέντρα
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3

ΘΕΜΑ: ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ

Απ: ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ 1 Χρόνος 3 Μήνες πριν #17606

• Το Άβαταρ του/της theologis
  • theologis
  • Πολύ Παλιός
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Εχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα σχετικά με τα ραντίσματα αλλα δεν έχω βγάλει κάποια άκρη....εχω δέντρα δυο και τριών ετών που με αγωνία τα είδα να 'πιάνουν'' γνυμνόριζα και η χαρά -μια και τελείως ασχετος με τα δέντρα ήταν μεγάλη.
Ειδίκά φέτος κάθε φορα που ερχόουν στο κτήμα εβρεχε καταρακτωδώς με αποτέλεσμα να μη μπορέσω να κάνω κάτι και τώρα το πληρώνω........
Στην πορεία όμως τα προβλήματα τεράστια και κάθε φορα που πήγαινα στον γεωπόνο μου κατέβαζε ενα σωρό φάρμακα.....μεχρι στιγμής το παλεύω με χαλκό και κάποιο εντομοκτόνο αλλα το πρόβλημα μου είναι πως μπορώ να φιάξω ενα πρόγραμμα προληπτικών ψεκασμών που γίνονται συγκεκριμενες εποχές του χρόνου.
Δεν κατάφερα να βρώ κάποιες σαφείς οδηγίες που να με οδηγούν σε προληπτικές εργασίες.
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι να φωτίσει τις γνώσεις μας ας κάνει μια προσπάθεια να μας μορφώσει :)
Απο δέντρα τα γνωστα οπως βερυκοκιές, δαμασκηνιές, ροδιές, ροδακινιές κλπ,.....
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Φόρουμ για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ 10 Μήνες 4 Ημέρες πριν #19202

• Το Άβαταρ του/της Sparks
  • Sparks
  • Νέος
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
theologis έγραψε:
Εχω διαβάσει σχεδόν όλα τα θέματα σχετικά με τα ραντίσματα αλλα δεν έχω βγάλει κάποια άκρη....εχω δέντρα δυο και τριών ετών που με αγωνία τα είδα να 'πιάνουν'' γνυμνόριζα και η χαρά -μια και τελείως ασχετος με τα δέντρα ήταν μεγάλη.
Ειδίκά φέτος κάθε φορα που ερχόουν στο κτήμα εβρεχε καταρακτωδώς με αποτέλεσμα να μη μπορέσω να κάνω κάτι και τώρα το πληρώνω........
Στην πορεία όμως τα προβλήματα τεράστια και κάθε φορα που πήγαινα στον γεωπόνο μου κατέβαζε ενα σωρό φάρμακα.....μεχρι στιγμής το παλεύω με χαλκό και κάποιο εντομοκτόνο αλλα το πρόβλημα μου είναι πως μπορώ να φιάξω ενα πρόγραμμα προληπτικών ψεκασμών που γίνονται συγκεκριμενες εποχές του χρόνου.
Δεν κατάφερα να βρώ κάποιες σαφείς οδηγίες που να με οδηγούν σε προληπτικές εργασίες.
Αν γνωρίζει κάποιος κάτι να φωτίσει τις γνώσεις μας ας κάνει μια προσπάθεια να μας μορφώσει :)
Απο δέντρα τα γνωστα οπως βερυκοκιές, δαμασκηνιές, ροδιές, ροδακινιές κλπ,.....[/
quote]
Θεολόγη γειά σου.Με ενδιαφέρει εάν τελικά κατέληξες κάπου,για να μου το πείς.Εγώ τώρα είμαι στο αδιέξοδο που αναφέρεις και απογοητεύτηκα με τις ασθένειεςΈμεινες όπως αναφέρεις στο χαλκό και στο εντομοκτόνο; η βρήκες το πρόγραμμα;
Και με τη μέση τι έκανες Μπορείς ακόμα στο τσάπισμα να πέφτεις στα τέσσερα, της έκανες κανένα....ρεκτιφιέ; (χα χα χα ) Όταν μας βρίσκει κάτι νομίζω,το χιούμορ το απαλείνη.Εσύ τί λές.Λοιπόν όταν βρείς χρόνο μου απαντάς,γιατί είδα ότι αύριο θα λείπεις , Σε χαιρετώ εν αναμονή.

Απ: ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ 10 Μήνες 4 Ημέρες πριν #19203

• Το Άβαταρ του/της ilias
  • ilias
  • Διαχειριστής
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Ενδιαφέρον το θέμα που ανακινήτε Sparks και Theologis,

Μίλησα με τη Σοφία Παπάζογλου τη γεωπόνο μας, και μου είπε ότι βρίσκει το θέμα ενδιαφέρον για ένα ή περισσότερα άρθρα.

Περιμένω και εγώ με ενδιαφέρον τις συμβουλές της.
Sparks έγραψε:
theologis έγραψε:
Απο δέντρα τα γνωστα οπως βερυκοκιές, δαμασκηνιές, ροδιές, ροδακινιές κλπ,.....[/
quote]
Θεολόγη γειά σου.Με ενδιαφέρει εάν τελικά κατέληξες κάπου,για να μου το πείς.Εγώ τώρα είμαι στο αδιέξοδο που αναφέρεις και απογοητεύτηκα με τις ασθένειεςΈμεινες όπως αναφέρεις στο χαλκό και στο εντομοκτόνο; η βρήκες το πρόγραμμα;
Και με τη μέση τι έκανες Μπορείς ακόμα στο τσάπισμα να πέφτεις στα τέσσερα, της έκανες κανένα....ρεκτιφιέ; (χα χα χα ) Όταν μας βρίσκει κάτι νομίζω,το χιούμορ το απαλείνη.Εσύ τί λές.Λοιπόν όταν βρείς χρόνο μου απαντάς,γιατί είδα ότι αύριο θα λείπεις , Σε χαιρετώ εν αναμονή.

Απ: ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ 10 Μήνες 3 Ημέρες πριν #19204

• theologis
  • Πολύ Παλιός
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Φιλε sparks καλησπερα

Δυστυχως οι γνωσεις που προσπαθω να αποκτησω ειναι ειτε απο εμπειρους γεωργους που ραντιζουν απλοχερα τα δεντρα και τα λαχανικα με ενα σωρο φαρμακων (πραμα που με βρισκει αντιθετο) ειτε απο ερασιτεχνες αρχαιοτερους απο εμενα που ο καθενας τους εχει την δικια του αποψη. Εγω ζηταω να γνωριζω πεντε βασικες αρχες σε οτι αφορα το ραντισμα , νομιζω οτι υπαρχουν μερικες περιοδοι που κανουμε καποια βασικα ραντισματα οπως χειμερινος - θερινος πολτος χαλκος κλπ....
Απο εκει και περα μετα την ανοιξη δεν μπορουμε να αποφυγουν εντομοκτονα και μυκητοκτονα αλλα πιστευω αν γινουν καθε εποχη τα προληπτικα ραντισματα θα εχουμε λιγοτερες επιδρομες αρα κακ λιγοτερα φαρμακα.....
Αν τα καταφερω αυτες τις μερε που θα παω στο κτημα μου να κανω ενα ραντισμα με βορδιγαλειο πολτο....ετσι μου ειπαν λογω εποχης....γι αυτο και φευγω αυριο....πανω κατω λοιπον...
Σε οτι αφορα την μεση ειμαι σε ηλικια που δεν χωραει πια ηρωισμους και ετσι με ενα καλο ζευγαρι επιγονατιδες σιλικονης λυνεται το προβλημα του φυτεματος....ελπιζω οτι ακομη κραταω και αν αρχισω να ερπω τοτε ο λαχανοκηπος θα γινει γκαζον :)
ΥΓ
Χρονο εχω παντα ειτε θεσσαλονικη ειτε χαλκιδικη μια και ζω με το ιντερνετ ειμαι και γκατζετακιας οποτε οπου και να παω εχω τα καταλληλα να επικοινωνω...

ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #19256

• ilias
  • Διαχειριστής
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Μόλις πρόσθεσα το νέο άρθρο της Σοφίας με τίτλο:
Προληπτικοί ψεκασμοί δέντρων - Ασθένειες, αντιμετώπιση και πρόληψη

Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Sparks, francopsa

ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ 9 Μήνες 3 Εβδομάδες πριν #19257

• theologis
  • Πολύ Παλιός
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Μπράβο Ηλία και Σοφία!!!!!!
Νομίζω ότι έγινε μια καλή αρχή σε αυτό το θέμα που με την πρώτη ματιά αρχισα να μπαίνω στο νόημα......πιστεύω ότι αν το ''παλέψω'' λίγο παραπάνω θα εχω ένα καλό αποτέλεσμα από προληπτικής πλευράς τουλάχιστον.
Και πάλι μπράβο!
Ευχαριστώ....

ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #19997

• Το Άβαταρ του/της armonia
  • armonia
  • Παλιός
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
καλησπέρα

ηθελα να μαθω αν με το confidor χρειαζεται να ψεκαστεί ολοκληρο το δεντρο ή όχι. σκεφτηκα ότι αφου μπορει να εφαρμοστει με ποτισμα , ισως να μπορουσε να κυκλοφορησει σε ολο το δεντρο ακομη κι αν δεν ψεκαστεί επιμελως( να σταζει) .

ευχαριστω

ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #20000

• ilias
  • Διαχειριστής
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
armonia,

Εξαρτάται από το σκεύασμα και από την ταχύτητα που επιθυμείς να δράσει.
ΣΚΕΥΑΣΜΑ με ΔΡΑΣΗ ΕΠΑΦΗΣ:
Ψεκάζεις όλο το δέντρο = Άμεση δράση (επιδρά μόνο στα σημεία επαφής).

ΣΚΕΥΑΣΜΑ με ΔΙΑΣΥΣΤΥΜΙΚΗ ΔΡΑΣΗ:
Ψεκάζεις όλο το δέντρο = Άμεση αλλά και μακροχρόνια δράση
Το ρίχνεις στις ρίζες = Αργή δράση (αφού πρώτα θα πρέπει να απορροφηθεί)

ΨΕΚΑΣΜΑ ΔΕΝΤΡΩΝ 4 Μήνες 2 Εβδομάδες πριν #20007

• theologis
  • Πολύ Παλιός
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Ηλία καλημέρα
Ηθελα να ρωτήσω τι γίνεται με τους ψεκασμούς επειτα από τις καθημερινές βροχές που έχουμε αυτόν τον καιρό;
Ακυρώνονται και πρέπει να ξαναψεκάσουμε;
Ο γεωπόνος μου είπε ότι πρέπει να ψεκάζω τα δέντρα που έχουν πρόβλημα κάθε 20 μέρες αλλα μετα βίας εχω 2 μέρες χωρίς να βρέξει.Πρέπει να ξαναψεκάσω πάλι μετα την βροχή γιατι το φάρμακο πλύθηκε και χάθηκε ή κανω κακό τελικά; Μήπως ο ψεκασμός στην ρίζα είναι πιο αποτελεσματικός αν και αργός;
  • Σελίδα:
  • 1
  • 2
  • 3
Συντονιστές: ilias
Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.189 δευτερόλεπτα

ΑΓΓΕΛΙΕΣ - Αναζήτηση

Οδηγός Καλλιεργητή

Οδηγός Καλλιεργητή
Χρήσιμα άρθρα για την καλλιέργεια

Κατάλογος Φυτών
Οδηγίες σποράς και καλλιέργειας φυτών, δέντρων και φρούτων. Εύκολη αναζήτηση και φωτογραφίες

Εχθροί και Ασθένειες Φυτών
Ανακαλύψτε από τι πάσχει το φυτό σας. Φωτογραφίες και συμπτώματα. Εύκολη αναζήτηση με παραμέτρους

Ημερολόγιο Κήπου

Ημερολόγιο Κήπου
Εργασίες που κάνουμε στον κήπο κάθε μήνα

Πότε σπέρνω Πότε φυτεύω;
Μάθετε πότε σπέρνετε και πότε φυτεύετε τα φυτά σας

Κοινότητα Καλλιεργητών

Κοινότητα Καλλιεργητών
Η κοινότητα των καλλιεργητών

Forum των καλλιεργητών
Στο forum συζητάμε και ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες

Καιρός Πρόγνωση
Πρόγνωση καιρού για την Ελλάδα για τις επόμενες ημέρες

Ενδιαφέροντα άρθρα από το διαδίκτυο
Εδώ θα βρείτε ενδιαφέροντα άρθρα που δημοσιεύονται σε επιλεγμένους ιστότοπους στο διαδίκτυο

Δωρεάν Αγγελίες!

Όλες οι Αγγελίες
Δείτε χρήσιμες αγγελίες για τον κήπο και τους καλλιεργητές. Ανακαλύψτε προσφορές και προμηθευτές

Αγαπημένες Αγγελίες
Δείτε τις αγαπημένες αγγελίες σας. Αυτές που έχετε επιλέξει ως αγαπημένες

Προσθήκη Δωρεάν Αγγελίας
Δημοσίευσε τη δωρεάν αγγελία σου! Πρέπει να είσαι μέλος

Οι Αγγελίες μου
Δείτε και διαχειριστείτε τις αγγελίες σας. Πρέπει να είσαι μέλος

Οι Πόντοι μου
Δείτε πόσους πόντους έχετε για τη δημοσίευση αγγελιών. Πρέπει να είσαι μέλος

Πακέτα Πόντων
Επιλέξτε πακέτο πόντων. Πρέπει να είσαι μέλος

Σύνδεση Μελών - Εγγραφή Νέου Μέλους